ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ για πανελλαδικές εξετάσεις

Καλούνται οι υποψήφιοι μαθητές* που θα συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις την τρέχουσα σχολική χρονιά να δηλώσουν το αργότερο μέχρι 30 Νοεμβρίου τη συμμετοχή τους. Οι μαθητές της Γ' Λυκείου θα πρέπει να συμπληρώσουν και να στείλουν με mail στο σχολείο τα έντυπα των αιτήσεων:

Αίτηση - Δήλωση Υποψηφίου/ας (ΜΟΝΟ μαθητής/ρια) για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΓΕΛ έτους 2021: εδώ

σχετικά έγγραφα:
- Οδηγίες για την Αίτηση - Δήλωση μαθητή/ριας για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις ΓΕΛ 2021: εδώ
- Πίνακας - Πανελλαδικά Εξεταζόμενα Μαθήματα ανά Ομάδα Προσανατολισμού και Επιστημονικό Πεδίο 2021 - Συντελεστές Βαρύτητας: εδώ

Για τους μαθητές που ενδιαφέρονται για τα 3 Μουσικά Τμήματα με την ειδική διαδικασία εισαγωγής:

Αίτηση - Υπεύθυνη Δήλωση για τα 3 Μουσικά Τμήματα με την ειδική διαδικασία εισαγωγής ΓΕΛ 2021: εδώ

σχετικά έγγραφα:
Κατάλογος Μουσικών Οργάνων για το εξεταζόμενο μάθημα «Μουσική Εκτέλεση και Ερμηνεία»: εδώ

* Η παρούσα ανακοίνωση αφορά μόνο μαθητές. Οι απόφοιτοι θα υποβάλουν την Αίτηση - Δήλωση σε επόμενο στάδιο που θα ανακοινωθεί αργότερα.

Προσοχή: Η περίοδος υποβολής από τους μαθητές με mail προς το Λύκειο είναι από 25 μέχρι 30 Νοεμβρίου!

Ενισχυτική Διδασκαλία Γυμνασίου 2020-21

Στο πλαίσιο του προγραμματισμού της ενισχυτικής διδασκαλίας μαθητών Γυμνασίου σχολικού έτους 2020-21, που περιλαμβάνει τα μαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά, καλούνται οι γονείς-κηδεμόνες των μαθητών μας να υποβάλουν ηλεκτρονικά αίτηση στο σχολείο μέχρι την Τετάρτη, 02-12-2020.

Τη σχετική εγκύκλιο μπορείτε να βρείτε εδώ

Το έντυπο της αίτησης εδώ

Εξ Αποστάσεως Λειτουργία του Σχολείου

Από τη Δευτέρα 9 Νοεμβρίου η λειτουργία του σχολείου μας συνεχίζεται με Εξ Αποστάσεως Διδασκαλία, σύμφωνα με το ακόλουθο ωρολόγιο πρόγραμμα:

Ωρολόγιο Πρόγραμμα - Μαθήματα Γενικής Παιδείας

Ωρολόγιο Πρόγραμμα - Μουσικές Ειδικεύσεις

Έναρξη και Λήξη Διδακτικών Ωρών: δείτε Διδακτικό Ωράριο

Χρήσιμα Έγγραφα - Οδηγίες:

Οδηγίες του Υπουργείου για την Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση

Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής - Οδηγός για την Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση (Σεπτέμβριος 2020)

Αφιέρωμα στην επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

Ένας διαφορετικός εορτασμός, χωριστά στο κάθε τμήμα σύμφωνα με τους νέους κανόνες, 12 διαφορετικές δράσεις αντί για μία, αλλά με τον ίδιο σεβασμό και με έντονη την ιστορική μνήμη, γιορτάσθηκε την Τρίτη στις 27 Οκτωβρίου 2020 στο Μουσικό Σχολείο Άρτας, η επέτειος της πάλης του Ελληνικού Λαού ενάντια στις δυνάμεις του φασισμού και του ναζισμού. Οι μαθητές μαζί με τους εκπαιδευτικούς τους, τίμησαν τους ανθρώπους που χάθηκαν, γνωστούς και άγνωστους, τους ανθρώπους που έδωσαν τη ζωή τους ως αντάλλαγμα για την ελευθερία μας.

Μουσικά Εγχειρίδια της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Μουσικά Εγχειρίδια της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης τα οποία μπορούν να συμβουλεύονται οι υποψήφιοι για εισαγωγή στα Πανεπιστημιακά Τμήματα που απαιτούν μουσικές εξετάσεις

(Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Ιόνιου Πανεπιστημίου, Τμήμα Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Τμήμα Εθνομουσικολογίας του Ιόνιου Πανεπιστημίου)

[έγγραφο του ΥΠ.Π.Ε.Θ με αρ.πρ.Φ.253/28077/Α5-22/02/2019 (3,2.Β. σελ.4)]

Αρχεία:

Μουσική Α' Γυμνασίου - Βιβλίο Μαθητή

Μουσική Β' Γυμνασίου - Βιβλίο Μαθητή

Μουσική Γ' Γυμνασίου - Βιβλίο Μαθητή

Mουσική Α' Λυκείου - Βιβλίο Μαθητή

Μουσική Α' Γυμνασίου-Βιβλίο Εκπαιδευτικού

Μουσική Β' Γυμνασίου-Βιβλίο Εκπαιδευτικού

Μουσική Γ' Γυμνασίου-Βιβλίο Εκπαιδευτικού

- Οδηγοί για τον εκπαιδευτικό στα μαθήματα Μουσικής Παιδείας

Εισαγωγή φοιτητών σε Τμήματα Μουσικών Σπουδών

Υπουργική Απόφαση για την εισαγωγή στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου, στο Τμήμα Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και στο Τμήμα Εθνομουσικολογίας του Ιονίου Πανεπιστημίου

Δείτε την Υ.Α. - 2019 ΦΕΚ

Αναλυτικά Προγράμματα Σπουδών Μαθημάτων Μουσικής Παιδείας

Δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως Υπουργική Απόφαση (Αριθμ. 203617/Δ2. ΦΕΚ 2858/τ.Β/2015) με την οποία καθορίζονται τα Αναλυτικά Προγράμματα Σπουδών Μαθημάτων Μουσικής Παιδείας για τα Μουσικά Σχολεία (Γυμνάσια, Λύκεια), τα οποία θα ισχύσουν από το σχολικό έτος 2015−2016.

Δείτε το ΦΕΚ

ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΤΑΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ