ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Το σχολείο κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού θα είναι ανοιχτό κάθε Πέμπτη από ώρα 8:30 έως 13:30

Ανακοίνωση για τους μαθητές που θα φοιτήσουν στην Α’ Γυμνασίου το σχολικό έτος 2017-2018

Παρακαλούνται οι γονείς των μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α’ Γυμνασίου το σχολικό έτος 2017-2018, να προσέλθουν στο σχολείο την Παρασκευή 1/9/2017 και τη Δευτέρα 4/9/2017 για να παραλάβουν τα υπηρεσιακά σημειώματα μετεγγραφής και να τα προσκομίσουν στο Γυμνάσιο πρώτης εγγραφής για να διευθετηθεί η διαδικασία μετεγγραφής των μαθητών στην Α’ Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου Άρτας.

Κατατακτήριες εξετάσεις για εισαγωγή στη Β’ και Γ’ Γυμνασίου και Α’,Β’ και Γ’ Λυκείου
  Σύμφωνα με την αριθμ. 64379 /Δ2/ 25-04-2017, Ε.τ.Κ, τ.β, αρ.φ.1405 εφόσον προκύψουν κενές θέσεις στις Β’ και Γ’ τάξεις του Γυμνασίου καθώς και στις Α’,Β’,Γ’ τάξεις Λυκείου από μετεγγραφή, απομάκρυνση μαθητών ή οποιοδήποτε άλλο λόγο, τότε αυτές οι κενές θέσεις συμπληρώνονται μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων που πραγματοποιούνται εντός του τρίτου δεκαημέρου του μηνός Σεπτεμβρίου κάθε σχολικού έτους.

ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

• Ο μαθητής καλείται να προετοιμάσει ένα τραγούδι της επιλογής του και να το τραγουδήσει
  • Ο μαθητής καλείται να συνοδέψει ρυθμικά το τραγούδι της επιλογής του, κτυπώντας παλαμάκια
  • Δίνονται στο μαθητή ρυθμικά σχήματα τα οποία θα πρέπει να επαναλάβει χτυπώντας παλαμάκια
  • Ο μαθητής καλείται να διακρίνει το τονικό ύψος φθόγγων που θα του δοθούν, υψώνοντας ή κατεβάζοντας το χέρι του ανάλογα με το τονικό ύψος που ακούει κάθε φορά (ψηλότερη, χαμηλότερη νότα).
  • Ο μαθητής θα ακούσει ηχογραφημένα κομμάτια μουσικής και καλείται να:
    • Διακρίνει τις ομάδες των οργάνων τις οποίες ακούει (έγχορδα, πνευστά, κρουστά)
    • Αναγνωρίσει την περιοχή της Ελλάδας από την οποία προέρχονται τα παραδοσιακά τραγούδια που θα ακούσει
  • Θα δοθεί μελωδικό σχήμα παιγμένο στο πιάνο, το οποίο ο μαθητής θα πρέπει να επαναλάβει στο ξυλόφωνο.
  • Αν ο μαθητής γνωρίζει κάποιο μουσικό όργανο (τουλάχιστον επίπεδο κατωτέρας), έχει τη δυνατότητα να εκτελέσει ένα ολιγόλεπτο μουσικό κομμάτι της επιλογής του (προαιρετικό)