Συναυλία για το Χαμόγελο του παιδιού-Παρασκευή 15/12/2017 και ώρα 20:00 στην αίθουσα Σκουφάς

Μια συναυλία από τα παιδιά του Μουσικού Σχολείου για τα παιδιά που φροντίζει, υποστηρίζει και βοηθάει  "Το Χαμόγελο του παιδιού".

Συναυλία Santa Bike - Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017 στην πλατεία Αγίου Δημητρίου

Συναυλία Μουσικού Συνόλου την Κυριακή το μεσημέρι πριν την ποδηλατοβόλτα και την Κυριακή το απόγευμα μαζί με τα "Κίτρινα ποδήλατα". Στηρίζουμε το Σύλλογο Γονέων και Φίλων Παιδιών με Ειδικές Ανάγκες Ν. Άρτας "Αγία Θεοδώρα" και το Σύλλογο Κοινωνικής Αλληλεγγύης Αρτινών Γυναικών.

Η συμμετοχή μας στο Snta Bike 2016

ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

• Ο μαθητής καλείται να προετοιμάσει ένα τραγούδι της επιλογής του και να το τραγουδήσει
  • Ο μαθητής καλείται να συνοδέψει ρυθμικά το τραγούδι της επιλογής του, κτυπώντας παλαμάκια
  • Δίνονται στο μαθητή ρυθμικά σχήματα τα οποία θα πρέπει να επαναλάβει χτυπώντας παλαμάκια
  • Ο μαθητής καλείται να διακρίνει το τονικό ύψος φθόγγων που θα του δοθούν, υψώνοντας ή κατεβάζοντας το χέρι του ανάλογα με το τονικό ύψος που ακούει κάθε φορά (ψηλότερη, χαμηλότερη νότα).
  • Ο μαθητής θα ακούσει ηχογραφημένα κομμάτια μουσικής και καλείται να:
    • Διακρίνει τις ομάδες των οργάνων τις οποίες ακούει (έγχορδα, πνευστά, κρουστά)
    • Αναγνωρίσει την περιοχή της Ελλάδας από την οποία προέρχονται τα παραδοσιακά τραγούδια που θα ακούσει
  • Θα δοθεί μελωδικό σχήμα παιγμένο στο πιάνο, το οποίο ο μαθητής θα πρέπει να επαναλάβει στο ξυλόφωνο.
  • Αν ο μαθητής γνωρίζει κάποιο μουσικό όργανο (τουλάχιστον επίπεδο κατωτέρας), έχει τη δυνατότητα να εκτελέσει ένα ολιγόλεπτο μουσικό κομμάτι της επιλογής του (προαιρετικό)