«Μάρκος Βαμβακάρης: Ο φραγκοσυριανός μάγκας»,

Αφιέρωμα στον Μάρκο Βαμβακάρη

Την Παρασκευή, 18 Μαΐου 2018, στην πλατεία της «Αγίας Θεοδώρας» το Μουσικό Σχολείο Άρτας παρουσίασε ένα αφιέρωμα στο σπουδαίο καλλιτέχνη Μάρκο Βαμβακάρη, το «θεμελιωτή» της λαϊκής μουσικής, που με το έργο του επηρέασε την εξέλιξη όχι μόνο των ρεμπέτικων και λαϊκών τραγουδιών, αλλά γενικότερα της ελληνικής μουσικής. Το σύνολο Λαϊκής και Ρεμπέτικης Μουσικής, αποτελούμενο κυρίως από μαθητές του Γυμνασίου, ερμήνευσε με δεξιοτεχνία και κέφι εννέα τραγούδια του Μάρκου, που αγαπήθηκαν πολύ από την ημέρα της δημιουργίας τους, δεν ξεθώριασαν με το πέρασμα του χρόνου, μεγάλωσαν και, απ’ ότι όλα δείχνουν, θα μεγαλώσουν ακόμα πολλές γενιές μαζί τους. «Τα ματόκλαδά σου λάμπουν», «Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά», «Μικρός αρραβωνιάστηκα», «Μπουζούκι μου διπλόχορδο», «Αντιλαλούν οι φυλακές», «Μαύρα μάτια μαύρα φρύδια», «Χρόνια στον Περαία», «Τα δυο σου χέρια πήρανε», «Φραγκοσυριανή», όλα τραγούδια με αυτοβιογραφικό χαρακτήρα, μας μετέφεραν τις εικόνες και τα συναισθήματα που ο ίδιος είδε και βίωσε και αποκάλυψαν πτυχές του χαρακτήρα του και της ζωής του. Παράλληλα, οι μαθητές ξετύλιξαν το νήμα της ζωής του από τα πρώτα χρόνια στη Σύρο, τις μεγάλες επιτυχίες και τις προσωπικές περιπέτειες στην Αθήνα ως το τέλος της ζωής του το 1972, διαβάζοντας αποσπάσματα από την αυτοβιογραφία του.

Συνέχεια στο blog του σχολείου.