«Άιντε μες της γης το πυρωμένο κέντρο», Αφιέρωμα στον Θανάση Παπακωνσταντίνου

Την Πέμπτη 10 Μαΐου 2018, με αφορμή τη μουσική εκδήλωση «Άιντε μες της γης το πυρωμένο κέντρο», ο αγαπημένος τραγουδοποιός Θανάσης Παπακωνσταντίνου, επισκέφθηκε το Μουσικό Σχολείο Άρτας  και παρακολούθησε μαζί με τους μαθητές ένα αφιέρωμα στα τραγούδια του, το οποίο ετοίμασε μουσικό σύνολο του Λυκείου. Συνομίλησε με τους μαθητές και τους καθηγητές του μουσικού συνόλου και μοιράστηκε μαζί τους την πολύτιμη εμπειρία από τη μουσική του πορεία. Μίλησε με ιδιαίτερα κολακευτικά λόγια για την ερμηνεία των τραγουδιών του από τους μαθητές, ενώ σχολιάζοντας την εκτέλεση του τραγουδιού του «Η ουρά του αλόγου» την χαρακτήρισε ως την καλύτερη από τις πολλές εκτελέσεις που έχει ακούσει. Τον ευχαριστούμε για την τιμή που μας έκανε να επισκεφθεί το σχολείο μας, για τη χαρά που μας έδωσε, για τα θετικά λόγια με τα οποία μίλησε για τα Μουσικά Σχολεία, για τα ενθαρρυντικά σχόλια για την μουσική προσπάθεια των μαθητών και κυρίως για τη σεμνή και ουσιαστική παρουσία του στο χώρο του σχολείου.

Συνέχεια στο blog του σχολείου.