Φωτι?ς το? ?ϊ?Γιάννη

?Ε?ναι τ? παιδι? πο? ?νάβουν τ?ς φωτι?ς κα? φωνάζουν μπροστ? στ?ς φλόγες μέσα στ? ζεστ? νύχτα?

κα? ρίχνουν ?λάτι μέσα στ?ς φλόγες γι? ν? πλαταγίζουν

(Πόσο παράξενα μας κοιτάζουν ξαφνικ? τ? σπίτια, τ? χωνευτήρια τ?ν ?νθρώπων,

σ?ν τ? χαϊδέψει κάποια ?νταύγεια).

Γιώργος Σεφέρης

Ο Σύλλογος Φίλων Βυζαντινού Ναού Αγίας Θεοδώρας και το Μουσικό Σχολείο Άρτας  σας καλούμε να γιορτάσουμε όπως τότε που αντιφέγγιζαν από τις φωτιές τ? Αϊ Γιαννιού οι γειτονιές της πόλης μας, τότε που οι φωνές και οι χαρές των παιδιών αντηχούσαν διάπλατα?

Πάλι θα αντηχήσουν οι μελωδικές φωνές και τα μουσικά όργανα στα χέρια των παιδιών του Μουσικού Σχολείου και πάλι όλα τα παιδιά της πόλης θα έρθουν με τα μαγιάτικα στεφάνια «να κάψουμε το Μάη», να κάψουμε  ό,τι περίσσεψε από την Άνοιξη, να κάνουμε τη δική μας «κάθαρση» πριν περάσουμε στο καλοκαίρι.

Σας καλούμε όλους, το Σάββατο 24-06-2017, και ώρα 21.00, στην πλατεία  του Ιερού Ναού της  Αγίας Θεοδώρας, να γιορτάσουμε τις φωτιές του Αϊ-Γιάννη?

Για το Σύλλογο Φίλων                                                                     Για το Μουσικό Σχολείο Άρτας

Βυζαντινού Ναού Αγίας Θεοδώρας

Ο Πρόεδρος                                                                                Η διευθύντρια

Αθανάσιος Κουρσάρης                                                                Ανθούλα Ζιώρη

Δείτε τη συνέχεια στο blog του σχολείου.

Δείτε το υλικό από τη συναυλία στο blog του σχολείου.