ΕΟΡΤΙΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

«Εόρτια Μουσικών Σχολείων 2016»

Στις 23 και 24 Ιουνίου 2016 στον αύλειο χώρο της Παρηγορήτισσας πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η διήμερη γιορτή μουσικής με τη συμμετοχή  των μουσικών σχολείων της Δυτικής Ελλάδας στο πλαίσιο του θεσμού «Εόρτια Μουσικών Σχολείων» που θέσπισε η  Καλλιτεχνική Επιτροπή Μουσικών Σχολείων του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

500 μαθητές, 40 καθηγητές  συνοδοί και υπεύθυνοι μουσικών συνόλων και 13 διαφορετικά μουσικά σύνολα των μουσικών σχολείων της Άρτας, του Αγρινίου, των Ιωαννίνων, της Λευκάδας, της Πάτρας και της Πρέβεζας συναντήθηκαν, επικοινώνησαν και ερμήνευσαν στη σκηνή με ζωντάνια, ταλέντο, ευαισθησία και επαγγελματισμό μουσικές και τραγούδια  του ελληνικού και διεθνούς ρεπερτορίου. Εξέφρασαν μέσα από τη μουσική την άποψή τους για την τέχνη και τον πολιτισμό, αλλά και για το ρόλο του δημόσιου σχολείου και την επικοινωνία του με την τοπική κοινωνία.  Κλασική μουσική,  μουσική του κινηματογράφου,  σύγχρονα ελληνικά και ευρωπαϊκά τραγούδια,  λαϊκή και ρεμπέτικη μουσική,  παραδοσιακοί ρυθμοί και τραγούδια πλημμύρισαν την ατμόσφαιρα και μας χάρισαν δύο μοναδικές βραδιές στον φιλόξενο και επιβλητικό χώρο της Παρηγορήτισσας.

Συνέχεια στο blog του σχολείου.

eortia 2016 1a

eortia 2016 2