ΕΟΡΤΙΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Συμμετοχή του Μουσικού Σχολείου Άρτας στα Εόρτια των Μουσικών Σχολείων στα Ιωάννινα

Στις 27 Ιουνίου του 2014 το Μουσικό Σχολείο Άρτας συμμετείχε σε συναυλία που πραγματοποιήθηκε στα Γιάννενα στο υπαίθριο θέατρο «Σκάλα» δίπλα στη λίμνη. Η συναυλία διοργανώθηκε στο πλαίσιο της δράσης: «Εόρτια των Μουσικών Σχολείων» και αποτέλεσε μέρος παρόμοιων δράσεων που υλοποιήθηκαν σε όλη την Ελλάδα υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, με σκοπό τον εορτασμό των 25 χρόνων από την ίδρυση των Μουσικών Σχολείων. Στην εκδήλωση συμμετείχαν τα τρία μουσικά σχολεία της Περιφέρειας Ηπείρου, το Μουσικό Σχολείο της Άρτας, της Πρέβεζας και των Ιωαννίνων που ήταν και το σχολείο υποδοχής.

Το κάθε σχολείο παρουσίασε μουσικό πρόγραμμα περίπου μισής ώρας. Το Μουσικό Σχολείο Άρτας συμμετείχε με δύο σύνολα, ένα Έντεχνης Ελληνικής Μουσικής με υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κ. Χρήστο Σιάννα και ένα Μεσογειακής Μουσικής με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τον κ. Σπήλιο Κούνα και τον κ. Παναγιώτη Γιαννούτσο. Τα δύο σύνολα παρουσίασαν τραγούδια Ελλήνων συνθετών και ποιητών του δεύτερου μισού του 20ου αιώνα.

Συνέχεια στο blog του σχολείου.