ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Η ομάδα εκπαιδευτικών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα επιμόρφωσης «Αναβάθμιση μουσικών και καλλιτεχνικών σχολείων»- ΑΠ1, ΑΠ2, ΑΠ3, ΕΠ «εκπαίδευση και δια βίου μάθηση», ΕΣΠΑ 2007-2013, δημιούργησε βίντεο στο οποίο έκανε ανασκόπηση των δραστηριοτήτων του Μουσικού Σχολείου Άρτας για το σχολικό έτος 2013-2014. Υπεύθυνος επιμόρφωσης: Ντέμσιας Μιχαήλ.

Το βίντεο έγινε με τη βοήθεια των προγραμμάτων

• Windows movie maker

το οποίο χρησιμοποιήθηκε για την επεξεργασία και μίξη των εικόνων, βίντεο και κειμένων καθώς και για τα εφέ μετάβασης από εικόνα σε εικόνα και βίντεο.

• Cakewalk SONAR X2 , Audacity

Τα οποία χρησιμοποιήθηκαν για την ηχογράφηση, μίξη και συγχρονισμό του ήχου με το βίντεο. Έγινε χρήση εικονικών συνθεσάιζερ (Virtual synths), προγραμμάτων με τράπεζες ήχων (Vienna instruments library), ζωντανές ηχογραφήσεις καθώς και αποκοπή και επεξεργασία ήχου από βίντεο συναυλιών των μαθητών του σχολείου.

Ο ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΗΣ

ΝΤΕΜΣΙΑΣ ΜΙΧΑΗΛ