Συναυλία για το Χαμόγελο του παιδιού-Παρασκευή 15/12/2017 και ώρα 20:00 στην αίθουσα Σκουφάς

Μια συναυλία από τα παιδιά του Μουσικού Σχολείου για τα παιδιά που φροντίζει, υποστηρίζει και βοηθάει  "Το Χαμόγελο του παιδιού".

Συναυλία Santa Bike - Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017 στην πλατεία Αγίου Δημητρίου

Συναυλία Μουσικού Συνόλου την Κυριακή το μεσημέρι πριν την ποδηλατοβόλτα και την Κυριακή το απόγευμα μαζί με τα "Κίτρινα ποδήλατα". Στηρίζουμε το Σύλλογο Γονέων και Φίλων Παιδιών με Ειδικές Ανάγκες Ν. Άρτας "Αγία Θεοδώρα" και το Σύλλογο Κοινωνικής Αλληλεγγύης Αρτινών Γυναικών.

Η συμμετοχή μας στο Snta Bike 2016

ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Η ομάδα εκπαιδευτικών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα επιμόρφωσης «Αναβάθμιση μουσικών και καλλιτεχνικών σχολείων»- ΑΠ1, ΑΠ2, ΑΠ3, ΕΠ «εκπαίδευση και δια βίου μάθηση», ΕΣΠΑ 2007-2013, δημιούργησε βίντεο στο οποίο έκανε ανασκόπηση των δραστηριοτήτων του Μουσικού Σχολείου Άρτας για το σχολικό έτος 2013-2014. Υπεύθυνος επιμόρφωσης: Ντέμσιας Μιχαήλ.

Το βίντεο έγινε με τη βοήθεια των προγραμμάτων

• Windows movie maker

το οποίο χρησιμοποιήθηκε για την επεξεργασία και μίξη των εικόνων, βίντεο και κειμένων καθώς και για τα εφέ μετάβασης από εικόνα σε εικόνα και βίντεο.

• Cakewalk SONAR X2 , Audacity

Τα οποία χρησιμοποιήθηκαν για την ηχογράφηση, μίξη και συγχρονισμό του ήχου με το βίντεο. Έγινε χρήση εικονικών συνθεσάιζερ (Virtual synths), προγραμμάτων με τράπεζες ήχων (Vienna instruments library), ζωντανές ηχογραφήσεις καθώς και αποκοπή και επεξεργασία ήχου από βίντεο συναυλιών των μαθητών του σχολείου.

Ο ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΗΣ

ΝΤΕΜΣΙΑΣ ΜΙΧΑΗΛ